Teams


Congratulations to all of the 2018 Jiffy Lube Alberta Scotties Tournament

of Hearts qualifying teams! We look forward to having you in Medicine Hat.

Please note additional information is still being collected and added to the site for the teams.

Teams & Players Home Curling Club Team Photo Sponsors

Defending Champions - Team Kleibrink

Skip - Shannon Kleibrink

Third - Sarah Wilkes

Second - Kalynn Park

Lead - Alison Thiessen

Okotoks Curling Club, Okotoks 

Burnbrae Farms

Goldline

Call 2 Recycle

Nustadia Recreation Inc.

Alberta Tour #1 - Team Carey

Skip - Cheslea Carey

Third - Cathy Overton-Clapham

Second - Jocelyn Peterman

Lead - Laine Peters

Fifth - Jessica Amundson

The Glencoe Club, Calgary

Qualico 

Megatrain

Asham

Hardline (IcePad2)

Alberta Tour #2 - Team Marthaller

Skip - Jodi Marthaller

Third - Jody McNabb

Second - Nicole Larson

Lead - Valerie Ekelund

Coach - Jeff Davidon

Lethbridge Curling Club, Lethbridge 

Andy Rock Livestock

Off the Hook Custom Framing & Artwork 

LTH Studios 

Standing Stones

CTRS Berth - Team Sweeting

Skip - Val Sweeting

Third - Lori Olson-Johns

Second - Dana Ferguson

Lead - Rachel Brown

Coach - Jeff Hoffart

Saville Centre, Edmonton

OML Construction

Vegreville & District Chamber of Commerce

Crystal Glass

Balance Plus

NACA A - Team Crocker

Skip - Laura Crocker

Fourth - Kelsey Rocque

Second - Taylor McDonald

Lead - Jen Gates

Coach - Lesley McEwan

Saville Centre, Edmonton  

NACA B - Team Hunkin

Skip - Jessie Hunkin

Third - Holly Jamieson

Second - Lynelle Mahe

Lead - Kim Curtin

Avonair Curling Club, Edmonton  

NACA C - Team Sherrer

Skip - Marla Sherrer

Third - Adrienne Winfield

Second - Julie Selvais

Lead - Amanda Moizis

Fifth - Rebecca Allen

Coach - Brad Hamilton

Lacombe Curling Club, Lacombe  

PCA A - Team Scheidegger

Skip - Casey Scheidegger

Third - Carey-Anne McTaggart

Second - Jessie Scheidegger

Lead - Kristie Moore

Coach - Carolyn McRorie

Grande Prairie Curling Club, Grande Prairie 

White Owl Whisky - Highwood Distillers

Lethbridge Communications Group

McTaggart Trucking

Guardian Chemicals

PCA B - Team DeJong

Skip - Delia DeJong

Fourth - Janais DeJong

Second - Katie Morrissey

Lead - Brenna Bilassy

 Sexsmith Curling Club, Sexsmith   

Canadian Tire

Mr. Mike's

West Rock Inc

SACA A - Team Craigie

Skip - Amanda Craigie

Third - Kaitlin Stubbs

Second - Cassandra Savage

Lead - Lindsay Ross

Fifth - Morgan Muise

Calgary Curling Club, Calgary  Curlers Corner

SACA B - Team Scotland

Skip - Nadine Scotland

Third - Heather Jensen

Second - Rebecca Konschuh

Lead - Heather Rogers

Coach - Daryl Nixon

The Glencoe Club, Calgary  

Glenmore Audi

Big Rack Rentals

Hardline Curling

Dynasty Curling

SACA C - Team Ramsay

Skip - Geri-Lynn Ramsay

Third - Kelly Erickson

Second - Brittany Tran

Lead - Claire Tully

Coach - Terry Meek

The Glencoe Club, Calgary  

Centron Real Estate Development & Construction

Element Integrated Workplace Solutions

Ridgeline Canada Inc.